Рішення Дональда Трампа надіслати Києву більше зброї лише через кілька днів після того, як Пентагон оголосив про призупинення постачання, викликало питання – чи означає це, що його підхід до війни в Україні змінився. Про це міркує американська преса, зокрема, газета Newsweek та CNN.
Рішення Трампа не лише відновити постачання, а й надати Україні додаткові ракети для ЗРК Patriot, а також, можливо, й нову установку Patriot, про що писала преса, несподіване насамперед на тлі ситуації в Пентагоні.
Стурбоване скороченням запасів США, американське військове відомство минулого тижня заявило, що призупиняє деякі поставки високоточних боєприпасів до України, у тому числі ракети для ППО.
Білий дім підтвердив призупинення оборонної зброї, і це викликало побоювання, що населення Україні буде вразливим до атак російських безпілотників, які почастішали останнім часом.
Тож, після критики за надмірну м’якість щодо Путіна, Трамп тепер висловлює своє невдоволення російським лідером – як його відмовою прийняти запропоноване США припинення вогню, так й частими атаками на українську інфраструктуру, пише Newsweek.
На думку одного експерта з геополітики, з яким поговорила Newsweek, реакція Трампа, ймовірно, викликана гнівом через нездатність швидко завершити війну.
Водночас на думку інших – це рішення поки що не сигналізує про кардинальну зміну стратегії.
Пітер Раф, директор Центру Європи та Євразії Інституту Гудзона, заявив виданню, що коментарі Трампа є дуже важливими, оскільки він скасував рішення Пентагону.
Але експерт переконаний, що цей крок не відбиває стратегічних змін у політиці президента, а є радше процедурним питанням. Адже американське оборонне відомство ухвалило рішення, очевидно, без схвалення президента, повідомлення Конгресу чи міжвідомчої координації.
Юрій Боєчко, генеральний директор і засновник організації Hope for Ukraine, заявив Newsweek, що зупинка постачання озброєння перед телефонною розмовою Трампа з Путіним була “навмисним кроком Білого дому”, щоб заспокоїти російського лідера.
“Зупинивши потік зброї, Трамп хотів показати Путіну, що США готові роззброїти Україну, якщо він лише погодиться на тимчасове припинення вогню”, – сказав Боєчко в коментарі газеті.
Однак Путін розглядає заспокоєння як ознаку слабкості, яку він використовуватиме, щоб сильніше тиснути на тих, з ким веде переговори.
Коли він чітко дав зрозуміти, що Москва не збирається зупинятися, доки не досягне своїх воєнних цілей, Трамп сприйняв це як “неповагу з боку Путіна” і заявив, що Україна повинна мати оборонну зброю, додав Боєчко.
Антоніо Альваренга, професор стратегії зі Школи бізнесу та економіки Нова, каже, що відносини Трампа та Путіна охолонули.
Ця зміна, на думку аналітика, може свідчити про те, що Трамп визнав, що одні лише переговори не стримають Путіна, і що відчутна військова підтримка тепер є необхідною, сказав він Newsweek.
“Зосередженість Трампа на своєму іміджі сильного світового лідера, ймовірно, зіграла певну роль у цьому рішенні”, – сказав Альваренга.
Вук Вуксанович, співробітник аналітичного центру Лондонської школи економіки LSE IDEAS, сказав, що коментарі Трампа в понеділок, найімовірніше, випливають з гніву через нездатність швидко завершити війну в Україні, як він спочатку думав.
Водночас головний кореспондент з питань міжнародної безпеки CNN вважає, що рішення Трампа про зброю “повертає війну на початкові позиції”
“Зрештою Трамп опинився саме там, де був Байден: після місяців спроб домовитись із Путіним і критикувати Зеленського він знову надав підтримку Києву”, – пише CNN.
Таким чином, Путін і Трамп знову опиняються там, де були Росія та США у 2022 році.
“москва, як повідомляється, зібрала десятки тисяч додаткових сил для чергового наступу в Україні. Дипломатія здається безглуздою. Вашингтон повинен допомогти захистити Україну, інакше ризикує потрапити в глобальну ганьбу – і загибель своєї військової гегемонії. А Україна все ще там, посередині, спостерігаючи, як обидві сили з обох боків вагаються та маневрують, але тримається”, – підсумовує аналітик.