З початку повномасштабного вторгнення росії Київ виплатив авансом понад 770 мільйонів доларів іноземним брокерам за постачання зброї та боєприпасів, які або так і не було поставлено, або вони виявились непридатними для використання. Про це йдеться у розслідуванні Financial Times.
Одним із найбільш показових випадків стала угода з маловідомою американською компанією OTL Imports з Аризони. Заснована 28-річним Таннером Куком, компанія підписала контракт на 49 мільйонів євро на постачання боєприпасів українській армії. Україна переказала аванс у 17,1 млн євро, однак поставок не відбулося.
Хоча український державний посередник “Прогрес” виграв арбітраж у Відні, кошти досі не повернуто. Рішення передбачає стягнення з компанії 21,3 млн євро, куди входить авансовий платіж, а також судові витрати, відсотки та штрафні платежі.
Ще один великий контракт, укладений Україною на тлі війни, який виявився провальним – це угода із американською компанією Regulus Global, яка займається пошуком і викупом застарілих запасів зброї на вторинному ринку.
Наприкінці 2022 року Regulus запропонувала держкомпанії “Спецтехноекспорт” постачання великої партії 155-міліметрових артилерійських снарядів. Було підписано контракт на суму до 1,7 мільярда доларів, остаточна вартість залежала від фактичного обсягу постачань.
Україна перерахувала Regulus 162,6 мільйона доларів авансом і додатково здійснила ще низку платежів на 14 мільйонів євро.
Проте компанія не виконала взятих зобов’язань і припинила комунікацію у вересні 2024 року. Усі спроби відновити контакт виявилися безуспішними. “Спецтехноекспорт” нині вимагає компенсації через арбітраж у Лондоні — позов передбачає стягнення 346 мільйонів доларів, включно з передоплатами, боргами та штрафами.