Військові витрати України у 2024 році через війну збільшилися на 2,9% до $64,7 млрд або 34% від ВВП. Україна другий рік поспіль восьма у світовому рейтингу за номінальним показником і перша – за співвідношенням військових витрат до ВВП, йдеться в опублікованому в понеділок звіті Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI), пише Ліга.Новини.
“З показником 34% від ВВП Україна має найбільший військовий тягар серед усіх країн світу”, – йдеться у звіті.
Україна отримала щонайменше $60 мільярдів військової фінансової допомоги у 2024 році, переважно від США, а також від Німеччини та інших європейських країн.
SIPRI вносить військову допомогу до оцінки витрат країни-донора, а не країни-отримувача, що означає, що ці $60 мільярдів не враховані в загальній сумі для України. Якби вони були внесені, військові витрати України склали б $125 мільярдів у 2024 році, що поставило б її на четверте місце у світі.
Росія, яка напала на Україну у 2014 році й розпочала повномасштабне вторгнення у 2022-му, витратила близько $149 мільярдів на військові потреби у 2024 році, що на 38% більше, ніж у 2023 році, і вдвічі більше, ніж у 2015 році. Це становить 7,1% ВВП Росії та 19% усіх державних витрат.
“Росія знову суттєво збільшила свої військові видатки, розширюючи прірву витрат у порівнянні з Україною. Україна вже зараз спрямовує всі свої податкові надходження на військові потреби. В умовах такого обмеженого фіскального простору Україні буде складно продовжувати нарощування військових витрат”, – вважає старший дослідник SIPRI Дієго Лопес да Сільва.
Значна частина військових витрат Росії у 2024 році була спрямована на оборонну промисловість для фінансування нових закупівель зброї, що використовуються для вторгнення в Україну, та для субсидіювання окремих виробників зброї, які опинилися на межі банкрутства. Соціальна підтримка, включно з виплатами військовослужбовцям, стала іншою великою статтею витрат Росії – до жовтня 2024 року вони сягнули $9,4 мільярда, що значно перевищило початково заплановані в бюджеті $5,7 мільярда.
Загалом SIPRI вказує, що Європа увійшла в період високих і наростальних військових витрат, що, ймовірно, триватиме й надалі.