Обговорення нових пропозицій щодо завершення війни між росією та Україною знову вийшло на передовицю міжнародної преси. Зокрема, у публікаціях західних медіа з’явилася інформація про можливість компромісу, який передбачає відмову України від вступу до НАТО та визнання Криму частиною рф — в обмін на припинення вогню. Ці вкиди викликають занепокоєння серед українців. Політолог Олег Лісний у своєму коментарі «Комерсант український» пояснив, чому ці заяви можуть бути маніпулятивним елементом тиску, а не реальним дипломатичним курсом.
Це елемент торгу і тиску — не більше
Лісний заявив, що такі ідеї — це неформальний елемент геополітичного торгу, покликаний підштовхнути Київ до поступок.
“Гадаю, що це закидають американці, в тому сенсі, що це елемент торгу і тиску на Україну, що ви маєте за кожен крок платити територією”, — вважає Лісний.
Але Україна, за його словами, вже окреслила червоні лінії, і поступки в питанні територій неприпустимі.
Лісний наголошує: президент Зеленський вже чітко заявляв, що територіальні питання — не для обговорення, і Україна не уповноважувала жодного міжнародного партнера вести перемовини про поступки.
“Президент про це заявляв у своїх виходах до преси, що територіальне питання ми не обговорюємо. І в Парижі мандату на обговорення територіальних питань президент не давав. Значить, може таке повторитися і в Лондоні.”
Крим — червона лінія міжнародного права
Особливу загрозу експерт вбачає у можливому визнанні Криму російським з боку США, що фактично означатиме крах міжнародного права:
“Для нас питання визнання Криму – це буде порушення, остаточне порушення, не тільки для нас, а для всіх, остаточне порушення міжнародного права. Тому що після цього, якщо, умовно, США гіпотетично визнають, як засіб тиску це, і вийде так, що на нас тиск, а на росію – черговий пряник, то міжнародне право остаточно перестає існувати. Будь-яка сильна держава, якщо вона ядерна, вона може забирати будь-які території, і це погано закінчиться”
Попри тиск, Київ не відходить від своєї позиції. Лісний акцентує, що в питаннях територіальної цілісності позиція української влади залишається принциповою.
“Тому я думаю, що американці можуть про це говорити, можуть робити чергові вкиди в пресу, але українська сторона визначила це як червону лінію”, – зазначив політолог.
НАТО — на столі, не під столом
Щодо перспектив вступу України до НАТО, Лісний зазначає, що, попри нинішній стан, Україна не відмовляється від цього курсу, навіть якщо Захід намагається зменшити градус публічності:
“А щодо НАТО, то ми усвідомлюємо, що нас не беруть, поки що. Але, знову ж таки, цитую президента і міністра закордонних справ: питання НАТО лежить на столі, з української сторони, не під столом, як того хочуть американці”
Що буде, якщо США «вийдуть із процесу»?
У разі повторної заяви Лондона про український статус Криму, Лісний не виключає нових спроб тиску, в тому числі — погроз виходом США із переговорного процесу.
“Будуть намагання знову тиснути. Я думаю, що українська сторона зможе це зробити коректно і пояснити. І що ми можемо почути, і це ми чуємо регулярно зараз, що американська сторона, якщо хтось не погоджується, хоче вийти із процесу. Можемо це почути”
Це, за словами експерта, свідчило б не про силу, а про слабкість американської дипломатії:
“Але вихід американської сторони із процесу говорить про те, що це слабка дипломатія, переговорник так собі, і авторитет американських дипломатів, і Америки як такої, він фактично буде зруйнований. Якщо не остаточно, то зазнає серйозного удару”
Лісний також вказує на ширші геополітичні наслідки:
«І я б на місці американців такого точно не робив, тому що це про авторитет і про послідовність. А вони же не перший раз кидають своїх союзників. І в Європі кинути? Це ж не Афганістан. Вони там порівнюють з Афганістаном. Ми не Афганістан. Це війна в Європі».
Наслідки: зміна глобальних ролей
На думку політолога, відхід США із переговорного процесу відкриє шлях Китаю, який може скористатися прецедентом визнання Криму для легітимізації агресії щодо Тайваню:
“Буде важко Україні, але вона буде стояти і буде боротися, а Америка буде йти на інший план, на другий. А вийде на перше місце Китай, насправді, в такому сенсі як агресор. Навіть попереду росії може стати”
На завершення Лісний наголошує: будь-які дії щодо визнання анексованих територій можуть стати небезпечним прецедентом для інших глобальних конфліктів — насамперед, для Тайваню.
“Тому що, якщо ув’язати питання Криму і Тайваню, то Китай скаже, що ви ж умовно хочете визнати, а ми хочемо забрати «родную гавань» Тайвань. І це буде глобальна війна”