Україна, яку Міжнародний економічний форум у Давосі називає «ключовим потенційним постачальником рідкісноземельних металів», володіє приблизно 5% світових запасів групи із 30 мінералів, які класифікуються Європейським Союзом як «критична сировина». Про це йдеться в аналітичній публікації Громадського радіо США.
«Україна є важливим гравцем у широкому спектрі корисних копалин, які становлять інтерес для США. Але масштаби запасів дуже перебільшені. Вони переважно знаходяться в «Українському щиті», що охоплює такі території, як Луганська, Донецька, Запорізька та Дніпровська області — регіони, які значною мірою знаходяться під контролем Росії», – вважає Роберт Магга, директор консалтингової компанії з геополітичних ризиків SecDev.
Отже, п’ять ключових рідкісноземельних металів України, які найбільше цікавлять США:
1. Титан
Китай є найбільшим у світі виробником титану, але Україна входить до десятки найбільших за доведеними запасами, які складають 7% світового виробництва. Іншими великими постачальниками є Росія, Мозамбік, Австралія та Канада. У США порівняно невеликі обсяги титану видобуваються у Неваді, Юті та Вірджинії. Співвідношення міцності та ваги титану та його стійкість до нагрівання роблять цей метал критично важливим для аерокосмічної галузі. Наприклад, титан використовується у комплектуючих двигуна винищувача F-35 Joint Strike Fighter, щоб витримувати високі температури, які виникають під час надзвукового польоту. У 1960-х роках США довелося таємно закуповувати титан у Радянського Союзу для будівництва літака-розвідника SR-71. До вторгнення Росії, Україна була ключовим постачальником титану для військового сектору.
2. Літій
Чилі, Австралія та Китай є провідними виробниками літію – життєво важливого металу для високотехнологічних літій-іонних акумуляторів, що використовуються у виробництві смартфонів, електромобілів, кераміки, скла та сплавів. Тільки на акумулятори припадає 80% загального попиту на літій. Україна має один із найбільших у Європі запасів літію, що оцінюється у 500 000 тонн, або приблизно 3% від світових запасів. Проте нині літій в Україні не видобувається. Видобуток вимагатиме сотні мільйонів інвестицій. Мугга зазначає, що приблизно 25% родовищ літію в Україні знаходяться в окупованих регіонах, і вторгнення РФ зупинило подальші інвестиції у видобуток. Запаси України знаходяться у петалітовій руді, складнішому і дорогому матеріалі для видобутку, ніж сподумен, основна руда, що використовується іншими виробниками літію. За даними Центру протидії корупції України, вилучення літію з петаліту є технологічно інтенсивним та капіталомістким процесом.
3. Графіт
Китай домінує у виробництві графіту, на частку якого припадає понад 75% світових поставок, а також має найбільші запаси цього металу. Однак вважається, що Україна має одне з найбільших родовищ графіту у світі, хоча його видобуток мінімальний і склав лише 0,5% світового виробництва у 2020 році. Графіт є ключовим матеріалом у виробництві сталі та використовується для таких виробів, як гальмівні колодки, прокладки та зчеплення в автомобільній промисловості.
4. Нікель
Нікель – це сріблясто-білий метал, що використовується в таких сплавах, як нержавіюча сталь і має вирішальне значення у виробництві акумуляторів та реактивних двигунів. Демократична Республіка Конго є найбільшим виробником кобальту, важливого металу, що використовується в електродах акумуляторних батарей та інших комерційних і промислових застосуваннях.
5. Кобальт
Нікель і кобальт часто зустрічаються разом у гірничодобувній промисловості. Індонезія, Росія та Австралія входять до числа провідних виробників нікелю. У 2022 році Україна посіла 69-те місце з виробництва кобальту, експортувавши метал лише на 41 400 доларів. І кобальт, і літій потрібні для виробництва електромобілів.
Нікель – це сріблясто-білий метал, що використовується в таких сплавах, як нержавіюча сталь і має вирішальне значення у виробництві акумуляторів та реактивних двигунів. Демократична Республіка Конго є найбільшим виробником кобальту, важливого металу, що використовується в електродах акумуляторних батарей та інших комерційних і промислових застосуваннях.